LNU2H472MTEH
Mfr.Part #
LNU2H472MTEH
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Height Seated (Max) :
6.614 168.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
19.46A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
13.9A @ 120Hz
Capacitance :
4700µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
LNU2H472MTEH
LNU 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals