LNU2H392MSEJ
Mfr.Part #
LNU2H392MSEJ
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
90mm
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current :
12.4A
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
5000 hours
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
3900μF
Lead Pitch :
31.8mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
12.4A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Published :
Height Seated (Max) :
4.252 108.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
4.19mA
Series :
LNU
Height :
105mm
Ripple Current @ High Frequency :
17.36A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Termination :
Screw
Mount :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Voltage :
500V
Datasheets
LNU2H392MSEJ
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2H392MSEJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~105°C, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Voltage:500V, LNU2H392MSEJ pinout, LNU2H392MSEJ datasheet PDF, LNU2H392MSEJ amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2H392MSEJ ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNU2H392MSEJ
LNU 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.4A 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals