LNU2H332MTEH
Mfr.Part #
LNU2H332MTEH
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
3300µF
Ripple Current @ High Frequency :
15.26A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
10.9A @ 120Hz
Polar
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
LNU2H332MTEH
LNU 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals