LNU2H182MSEGBB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNU2H182MSEGBB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
7.4A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Series :
LNU
Factory Lead Time :
21 Weeks
HTS Code :
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Capacitance :
1800µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
500V
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
10.36A @ 10kHz
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Datasheets
LNU2H182MSEGBB
LNU 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals