LNU2H122MSEF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNU2H122MSEF
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
2.32mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
5.7A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
4.646 118.00mm
Test Frequency :
120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
21.9964mm
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
5000 hours
Series :
LNU
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Height :
115mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
2009
Voltage - Rated DC :
500V
Voltage :
500V
Capacitance :
1200μF
Diameter :
51mm
Termination :
Screw
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Chassis Mount
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
5.7A
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
7.98A @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Datasheets
LNU2H122MSEF
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2H122MSEF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:500V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, LNU2H122MSEF pinout, LNU2H122MSEF datasheet PDF, LNU2H122MSEF amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2H122MSEF ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNU2H122MSEF
LNU 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.7A 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals