LNU2H102MSEF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNU2H102MSEF
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SCREW
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Mount :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
2009
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
5A @ 120Hz
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000µF
Ripple Current :
5A
Termination :
Screw
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Leakage Current :
2.12mA
Voltage :
500V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Height :
90mm
Voltage - Rated DC :
500V
Number of Terminations :
2
Series :
LNU
Lead Pitch :
21.9964mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
7A @ 10kHz
Diameter :
51mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
LNU2H102MSEF
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2H102MSEF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Voltage:500V, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, LNU2H102MSEF pinout, LNU2H102MSEF datasheet PDF, LNU2H102MSEF amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2H102MSEF ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNU2H102MSEF
LNU 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5A 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals