LNT2V822MSEJ
Mfr.Part #
LNT2V822MSEJ
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Stock
3
In Stock :
3
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
41.02A @ 10kHz
Length :
150mm
Lead Pitch :
31.8008mm
Ripple Current @ Low Frequency :
29.3A @ 120Hz
Terminal Shape :
Binding Post
Mount :
Polar
Published :
2015
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Leakage Current :
5mA
Height Seated (Max) :
6.024 153.00mm
21 Weeks
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
90mm
Ripple Current :
29.3A
Voltage - Rated :
350V
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Capacitance :
8200µF
Tolerance :
±20%
ROHS3 Compliant
Termination :
Screw
HTS Code :
Datasheets
LNT2V822MSEJ
Nichicon LNT2V822MSEJ
LNT 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 29.3A 3.543Dia 90.00mm -25°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals