LNT2V222MSEFBN
Mfr.Part #
LNT2V222MSEFBN
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Surface Mount :
No
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
2.63mA
Length :
120mm
Ripple Current @ High Frequency :
15.4A @ 10kHz
HTS Code :
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated :
350V
Diameter :
51mm
Capacitance :
2200µF
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
11A @ 120Hz
Mounting Feature :
Stud Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Datasheets
LNT2V222MSEFBN
LNT 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals