LNT2V153MSEJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNT2V153MSEJ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
350V
Leakage Current :
5mA
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Published :
2015
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
90mm
Capacitance :
15000µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
8.780 223.00mm
Termination :
Screw
Length :
220mm
Ripple Current @ Low Frequency :
42.9A @ 120Hz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current :
42.9A
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Series :
LNT
Lead Pitch :
31.8008mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Life (Hours) :
5000 hours
Mount :
Chassis Mount
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
LNT2V153MSEJ
Nichicon LNT2V153MSEJ
LNT 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 42.9A 3.543Dia 90.00mm -25°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals