LNT2H471MSEFBB
Mfr.Part #
LNT2H471MSEFBB
Description
CAP ALUM 470UF 20% 500V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.2
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Length :
80mm
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.48A @ 10kHz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Capacitance :
470µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Leakage Current :
1.45mA
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Voltage - Rated :
500V
Diameter :
51mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Stud Mount
Surface Mount :
No
Datasheets
LNT2H471MSEFBB
LNT 470μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals