LNT2H152MSEG
Mfr.Part #
LNT2H152MSEG
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
7.1A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
110mm
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Pitch :
28.6004mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
HTS Code :
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
1500μF
Ripple Current @ High Frequency :
9.94A @ 10kHz
Mount :
Radial, Can - Screw Terminals
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
4.449 113.00mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Bulk
Published :
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Ripple Current :
7.1A
Diameter :
63.5mm
Leakage Current :
2.59mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LNT2H152MSEG
Nichicon LNT2H152MSEG
LNT 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.1A 2.500Dia 63.50mm -25°C~105°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals