LNT2H103MSEJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNT2H103MSEJ
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 500V SCREW
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
9.961 253.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mount :
Chassis Mount
Length :
250mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Capacitance :
10000µF
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Leakage Current :
5mA
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Pitch :
31.8008mm
Tolerance :
±20%
Published :
2015
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Factory Lead Time :
21 Weeks
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
29.9A @ 120Hz
Series :
LNT
Polarization :
Polar
HTS Code :
Terminal Shape :
Binding Post
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
90mm
Ripple Current @ High Frequency :
41.86A @ 10kHz
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
29.9A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
LNT2H103MSEJ
Nichicon LNT2H103MSEJ
LNT 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 29.9A 3.543Dia 90.00mm -25°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals