LNT2G471MSEC
Mfr.Part #
LNT2G471MSEC
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SCREW
Stock
23
In Stock :
23
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
400V
Bulk
Life (Hours) :
5000 hours
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.1A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.34A @ 10kHz
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
12.7mm
ALUMINUM (WET)
Termination :
Screw
Capacitance :
470µF
Tan Delta :
0.2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
100mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
EAR99
Published :
2009
Diameter :
35mm
Leakage Current :
1.3mA
Ripple Current :
3.1A
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Datasheets
LNT2G471MSEC
Nichicon LNT2G471MSEC
LNT 470μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.1A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals