LNT2D472MSE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNT2D472MSE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Binding Post
HTS Code :
Capacitance :
4700µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Diameter :
63.5mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
2015
Series :
LNT
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
5.1A
Voltage - Rated :
200V
Ripple Current @ High Frequency :
6.12A @ 10kHz
Termination :
Screw
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
21 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
2.9mA
Tan Delta :
0.2
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
28.6004mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Length :
100mm
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
5.1A @ 120Hz
Datasheets
LNT2D472MSE
Nichicon LNT2D472MSE
LNT 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.1A 2.500Dia 63.50mm -25°C~105°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals