LNT2A332MSEN
Mfr.Part #
LNT2A332MSEN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SCREW
Diameter :
35mm
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
1.72mA
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Length :
80mm
Capacitance :
3300µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.95A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.3A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tan Delta :
0.12
HTS Code :
Datasheets
LNT2A332MSEN
LNT 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals