LNT1K473MSE
Mfr.Part #
LNT1K473MSE
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Life (Hours) :
2000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
80V
Ripple Current @ High Frequency :
15.41A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
13.4A @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Feature :
Leakage Current :
5mA
Mount :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
80V
Diameter :
76.2mm
Capacitance :
47000µF
Ripple Current :
13.4A
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Tan Delta :
0.35
Termination :
Screw
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Length :
120mm
Bulk
Lead Pitch :
31.8008mm
HTS Code :
Datasheets
LNT1K473MSE
Nichicon LNT1K473MSE
LNT 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.4A 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals