LNT1J473MSEB
Mfr.Part #
LNT1J473MSEB
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW
Capacitance :
47000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
11.2A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.3
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Leakage Current :
5mA
Voltage - Rated :
63V
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Diameter :
63.5mm
Length :
120mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
16.8A @ 10kHz
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Datasheets
LNT1J473MSEB
LNT 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals