LNT1J154MSE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNT1J154MSE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
150000µF
Terminal Shape :
Binding Post
Diameter :
90mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
21A
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
24.15A @ 10kHz
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
21A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Published :
2012
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Voltage - Rated :
63V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Series :
LNT
Tan Delta :
0.6
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
6.811 173.00mm
Lead Pitch :
31.8008mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Length :
170mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
5mA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Mount :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
LNT1J154MSE
Nichicon LNT1J154MSE
LNT 150000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 21A 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals