LNT1J104MSEB
Mfr.Part #
LNT1J104MSEB
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW
Length :
140mm
Diameter :
90mm
Height Seated (Max) :
5.630 143.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Leakage Current :
5mA
Tan Delta :
0.6
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
26.7A @ 10kHz
Voltage - Rated :
63V
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
17.8A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Capacitance :
100000µF
Tolerance :
±20%
Datasheets
LNT1J104MSEB
LNT 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals