LNT1H333MSEN
Mfr.Part #
LNT1H333MSEN
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
8A @ 120Hz
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Length :
120mm
Voltage - Rated :
50V
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
12A @ 10kHz
Leakage Current :
3.85mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Tan Delta :
0.3
Diameter :
51mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
33000μF
Datasheets
LNT1H333MSEN
LNT 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals