LNT1H103MSEN
Mfr.Part #
LNT1H103MSEN
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SCREW
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Leakage Current :
2.12mA
Length :
80mm
Ripple Current @ High Frequency :
7.35A @ 10kHz
Tan Delta :
0.25
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
10000µF
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
4.9A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Datasheets
LNT1H103MSEN
LNT 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals