LNT1E473MSE
Mfr.Part #
LNT1E473MSE
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SCREW
Stock
11
In Stock :
11
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current :
8.3A
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.5
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
8.3A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Diameter :
51mm
Capacitance :
47000µF
Lead Pitch :
21.9964mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Not Applicable
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
3.25mA
Ripple Current @ High Frequency :
9.545A @ 10kHz
Published :
2015
Length :
80mm
Datasheets
LNT1E473MSE
Nichicon LNT1E473MSE
LNT 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.3A 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals