LNT1E224MSE
Mfr.Part #
LNT1E224MSE
Description
CAP ALUM 220000UF 20% 25V SCREW
Stock
3
In Stock :
3
Ripple Current :
17A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
220000μF
Height Seated (Max) :
4.843 123.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
76.2mm
Ripple Current @ High Frequency :
19.55A @ 10kHz
Length :
120mm
Lead Pitch :
31.8008mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Published :
2012
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.9
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
17A @ 120Hz
2000 hours
Voltage - Rated DC :
25V
Leakage Current :
5mA
Datasheets
LNT1E224MSE
Nichicon LNT1E224MSE
LNT 220000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 17A 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals