LNT1E223MSE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNT1E223MSE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SCREW
Stock
81
In Stock :
81
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Screw
Lead Pitch :
12.7mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
HTS Code :
Length :
80mm
Ripple Current :
4.9A
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
5.635A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
35mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Binding Post
Leakage Current :
2.22mA
Published :
2012
Tan Delta :
0.4
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
LNT
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitance :
22000µF
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Chassis Mount
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
4.9A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
LNT1E223MSE
Nichicon LNT1E223MSE
LNT 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.9A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals