LNT1C684MSE
Mfr.Part #
LNT1C684MSE
Description
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW
Stock
3
In Stock :
3
Capacitance :
680000μF
Termination :
Screw
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Published :
2015
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
2
Ripple Current :
18.4A
Ripple Current @ High Frequency :
21.16A @ 10kHz
Lead Pitch :
31.8008mm
Length :
170mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
2.0
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
6.811 173.00mm
HTS Code :
Diameter :
90mm
Leakage Current :
5mA
Ripple Current @ Low Frequency :
24A @ 120Hz
Bulk
Mount :
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Datasheets
LNT1C684MSE
Nichicon LNT1C684MSE
LNT 680000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 18.4A 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals