LNT1A684MSEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNT1A684MSEN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680000UF 20% 10V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
18.4A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Leakage Current :
5mA
Tan Delta :
2.4
Ripple Current @ High Frequency :
27.6A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
680000μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Mounting Feature :
Stud Mount
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Factory Lead Time :
21 Weeks
Series :
LNT
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
HTS Code :
Length :
170mm
Voltage - Rated :
10V
Terminal Shape :
Binding Post
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
90mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
6.811 173.00mm
Surface Mount :
No
Datasheets
LNT1A684MSEN
LNT 680000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals