LNR2E473MSE
Mfr.Part #
LNR2E473MSE
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 250V SCREW
Stock
4
In Stock :
4
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
21.2A
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Lead Spacing :
1.634 41.50mm
Diameter :
100mm
Tan Delta :
0.25
Published :
2015
Leakage Current :
5mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
25.44A @ 10kHz
Terminal Pitch :
41.5mm
Height Seated (Max) :
10.000 254.00mm
Lead Pitch :
41.5036mm
Mount :
Binding Post
Life (Hours) :
5000 hours
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance :
47000µF
Size / Dimension :
3.937Dia 100.00mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
250mm
Termination :
Screw
Ripple Current @ Low Frequency :
21.2A @ 120Hz
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
LNR2E473MSE
Nichicon LNR2E473MSE
LNR 47000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 21.2A 3.937Dia 100.00mm -25°C~85°C Polar 41.5036mm Radial, Can - Screw Terminals