LNR2E472MSE
Mfr.Part #
LNR2E472MSE
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW
Stock
29
In Stock :
29
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
2009
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Leakage Current :
3.25mA
Polarization :
Polar
Height :
100mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
8.76A @ 10kHz
Diameter :
63.5mm
Ripple Current :
7.3A
Ripple Current @ Low Frequency :
7.3A @ 120Hz
Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
28.6mm
Series :
LNR
Voltage :
250V
Bulk
Lead Pitch :
28.6004mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Screw
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Tan Delta :
0.2
Capacitance :
4700µF
Datasheets
LNR2E472MSE
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNR2E472MSE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-25°C~85°C, Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, LNR2E472MSE pinout, LNR2E472MSE datasheet PDF, LNR2E472MSE amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNR2E472MSE ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNR2E472MSE
LNR 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 7.3A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals