LNR2D472MSEN
Mfr.Part #
LNR2D472MSEN
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ High Frequency :
7.56A @ 10kHz
Diameter :
51mm
Length :
100mm
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Terminal Pitch :
22mm
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Binding Post
Surface Mount :
No
Capacitance :
4700µF
Reach Compliance Code :
Compliant
Leakage Current :
2.9mA
Ripple Current @ Low Frequency :
6.3A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Datasheets
LNR2D472MSEN
LNR 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals