LNR2D222MSE
Mfr.Part #
LNR2D222MSE
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SCREW
Leakage Current :
1.98mA
Ripple Current :
3.5A
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Length :
100mm
Voltage - Rated DC :
200V
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
4.2A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Screw
Mount :
Chassis Mount
Tan Delta :
0.15
Capacitance :
2200µF
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Lead Pitch :
12.7mm
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
35mm
Datasheets
LNR2D222MSE
Nichicon LNR2D222MSE
LNR 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.5A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals