LNR2C472MSE
Mfr.Part #
LNR2C472MSE
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 160V SCREW
Stock
5
In Stock :
5
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ High Frequency :
6A @ 10kHz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Leakage Current :
2.6mA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
4700µF
Voltage - Rated :
160V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Surface Mount :
No
Terminal Pitch :
22mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5A @ 120Hz
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Diameter :
51mm
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
80mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Datasheets
LNR2C472MSE
Nichicon LNR2C472MSE
LNR 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals