LNR1H223MSE
Mfr.Part #
LNR1H223MSE
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SCREW
Stock
84
In Stock :
84
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
3.14mA
Height :
100mm
Voltage :
50V
Polar
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
6.1A
Diameter :
35mm
Capacitance :
22000µF
5000 hours
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.1A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Tan Delta :
0.25
Published :
2009
Ripple Current @ High Frequency :
7.015A @ 10kHz
Lead Pitch :
12.7mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
LNR1H223MSE
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNR1H223MSE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50V, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Mounting Type:Chassis Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, LNR1H223MSE pinout, LNR1H223MSE datasheet PDF, LNR1H223MSE amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNR1H223MSE ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNR1H223MSE
LNR 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.1A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals