LNC2W822MSEH
Mfr.Part #
LNC2W822MSEH
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Stock
10
In Stock :
10
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Binding Post
Termination :
Screw
Feature :
Diameter :
76.2mm
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
5000 hours
Polarization :
Polar
Ripple Current :
27.2A
Height Seated (Max) :
7.402 188.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ Low Frequency :
27.2A @ 120Hz
Series :
LNC
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
31.8mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
38.08A @ 10kHz
Leakage Current :
5mA
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
8200µF
Published :
2010
Number of Pins :
GENERAL PURPOSE
Height :
185mm
Datasheets
LNC2W822MSEH
Nichicon LNC2W822MSEH
LNC 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 27.2A 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals