LNC2W562MSEGBN
Mfr.Part #
LNC2W562MSEGBN
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
450V
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Height Seated (Max) :
6.614 168.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
21.4A @ 120Hz
Leakage Current :
4.76mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
29.96A @ 10kHz
Length :
165mm
HTS Code :
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Diameter :
63.5mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
5600µF
Datasheets
LNC2W562MSEGBN
LNC 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals