LNC2W222MTEG
Mfr.Part #
LNC2W222MTEG
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Stud Mount
Capacitance :
2200µF
Tolerance :
±20%
LNC
Reach Compliance Code :
Compliant
Diameter :
63.5mm
Length :
85mm
Height Seated (Max) :
3.465 88.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Binding Post
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
17.22A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
12.3A @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
2.98mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
HTS Code :
Datasheets
LNC2W222MTEG
LNC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals