LNC2W182MSEF
Mfr.Part #
LNC2W182MSEF
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
450V
Number of Pins :
2
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
11.5A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
105mm
Published :
Capacitance :
1800µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
4.252 108.00mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Screw
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
51mm
Lead Pitch :
22mm
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
16.1A @ 10kHz
Tan Delta :
0.2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
11.5A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Datasheets
LNC2W182MSEF
Nichicon LNC2W182MSEF
LNC 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11.5A 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals