LNC2W102MTEF
Mfr.Part #
LNC2W102MTEF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
450V
Surface Mount :
No
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
LNC
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Feature :
Stud Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
51mm
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
2.01mA
0.2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Reach Compliance Code :
Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
13.02A @ 10kHz
Length :
70mm
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
1000µF
Height Seated (Max) :
2.874 73.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
9.3A @ 120Hz
Datasheets
LNC2W102MTEF
LNC 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals