LNC2W102MSEFBB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNC2W102MSEFBB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
70mm
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
51mm
Mounting Type :
Chassis Mount
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency :
13.02A @ 10kHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
2.01mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
2.874 73.00mm
Terminal Shape :
Binding Post
Ripple Current @ Low Frequency :
9.3A @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.2
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
1000µF
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
450V
Series :
LNC
Datasheets
LNC2W102MSEFBB
LNC 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals