LNC2V822MTEH
Mfr.Part #
LNC2V822MTEH
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
31.08A @ 10kHz
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Length :
115mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Bulk
Surface Mount :
No
Diameter :
76.2mm
Height Seated (Max) :
4.646 118.00mm
Capacitance :
8200µF
Tolerance :
±20%
Mounting Feature :
Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
5mA
Reach Compliance Code :
Compliant
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
HTS Code :
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
21 Weeks
Voltage - Rated :
350V
Ripple Current @ Low Frequency :
22.2A @ 120Hz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Datasheets
LNC2V822MTEH
LNC 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals