LNC2V562MTEG
Mfr.Part #
LNC2V562MTEG
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Height Seated (Max) :
4.646 118.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
350V
Reach Compliance Code :
Compliant
Diameter :
63.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
25.34A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Ripple Current @ Low Frequency :
18.1A @ 120Hz
Capacitance :
5600µF
Polar
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
2
Leakage Current :
4.2mA
Mounting Feature :
Stud Mount
21 Weeks
Length :
115mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
LNC2V562MTEG
LNC 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals