LNC2V562MSEHBN
Mfr.Part #
LNC2V562MSEHBN
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
17.6A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
24.64A @ 10kHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
5600µF
Binding Post
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
3.661 93.00mm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
4.2mA
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Polar
HTS Code :
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Length :
90mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
76.2mm
Datasheets
LNC2V562MSEHBN
LNC 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals