LNC2V332MSEG
Mfr.Part #
LNC2V332MSEG
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
2010
Height :
80mm
Mount :
Capacitance :
3300µF
LNC
Number of Pins :
2
Termination :
Screw
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
63.5mm
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
3.268 83.00mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Pitch :
28.6mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
14A
Ripple Current @ Low Frequency :
14A @ 120Hz
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Voltage - Rated DC :
350V
Life (Hours) :
5000 hours
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
19.6A @ 10kHz
Datasheets
LNC2V332MSEG
Nichicon LNC2V332MSEG
LNC 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 14A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals