LNC2V332MSEF
Mfr.Part #
LNC2V332MSEF
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Height Seated (Max) :
4.646 118.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
19.04A @ 10kHz
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated DC :
350V
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
13.6A @ 120Hz
Number of Pins :
2
Capacitance :
3300µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
13.6A
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Leakage Current :
3.22mA
Dielectric Material :
Aluminium
yes
Termination :
Screw
0.2
Lead Pitch :
22mm
Diameter :
51mm
Mount :
Chassis Mount
Feature :
Aluminum (Al)
Height :
115mm
Packaging :
Bulk
Voltage :
350V
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Datasheets
LNC2V332MSEF
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNC2V332MSEF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Operating Temperature:-40°C~85°C, Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Number of Terminations:2, Voltage:350V, LNC2V332MSEF pinout, LNC2V332MSEF datasheet PDF, LNC2V332MSEF amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNC2V332MSEF ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNC2V332MSEF
LNC 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 13.6A 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals