LNC2V223MTEJ
Mfr.Part #
LNC2V223MTEJ
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 350V SCREW
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
HTS Code :
Diameter :
90mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
60.76A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
43.4A @ 120Hz
Surface Mount :
No
yes
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Stud Mount
Capacitance :
22000µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
8.189 208.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Length :
205mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Leakage Current :
5mA
Chassis Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Tolerance :
±20%
Datasheets
LNC2V223MTEJ
LNC 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals