LNC2V222MSEF
Mfr.Part #
LNC2V222MSEF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
22mm
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
11.9A
Ripple Current @ Low Frequency :
11.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
16.66A @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
2200µF
Height Seated (Max) :
3.465 88.00mm
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Diameter :
51mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
5000 hours
Chassis Mount
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Height :
85mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
350V
Binding Post
Termination :
Screw
Mount :
Chassis Mount
Datasheets
LNC2V222MSEF
Nichicon LNC2V222MSEF
LNC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11.9A 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals