LNC2V153MSEJBN
Mfr.Part #
LNC2V153MSEJBN
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
5mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
LNC
Length :
145mm
HTS Code :
Voltage - Rated :
350V
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
49.56A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
15000µF
Binding Post
Surface Mount :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
35.4A @ 120Hz
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Diameter :
90mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Datasheets
LNC2V153MSEJBN
LNC 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals