LNC2V153MSEJ
Mfr.Part #
LNC2V153MSEJ
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
LNC
Height :
145mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Binding Post
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Termination :
Screw
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated DC :
350V
Leakage Current :
5mA
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
15000µF
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
Diameter :
90mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
31.8mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Published :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
35.4A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
35.4A
Datasheets
LNC2V153MSEJ
Nichicon LNC2V153MSEJ
LNC 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 35.4A 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar 31.8mm Radial, Can - Screw Terminals