LNC2V103MSEJBN
Mfr.Part #
LNC2V103MSEJBN
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Tan Delta :
0.2
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
100mm
Diameter :
90mm
Leakage Current :
5mA
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
37.94A @ 10kHz
Capacitance :
10000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
27.1A @ 120Hz
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
LNC2V103MSEJBN
LNC 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals