LNC2V102MSEFBN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNC2V102MSEFBN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height Seated (Max) :
2.283 58.00mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Aluminum (Al)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Tolerance :
±20%
Series :
LNC
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Diameter :
51mm
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.2
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
11.76A @ 10kHz
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current @ Low Frequency :
8.4A @ 120Hz
Terminal Shape :
Binding Post
Voltage - Rated :
350V
Length :
55mm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1000µF
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
1.77mA
Datasheets
LNC2V102MSEFBN
LNC 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals