LNC2H472MTEJ
Mfr.Part #
LNC2H472MTEJ
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Capacitance :
4700µF
Diameter :
90mm
Ripple Current @ Low Frequency :
23.6A @ 120Hz
Leakage Current :
4.6mA
Height Seated (Max) :
4.252 108.00mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
33.04A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
105mm
Datasheets
LNC2H472MTEJ
LNC 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals